Як працює автоклав
Основний принцип дії полягає в нагріванні продуктів або предметів, що стерилізуються під високим тиском. Під впливом підвищеного тиску всередині камери автоклава відбувається зміщення закипання води. Завдяки цьому пристрою градус кипіння води може сягати 125 °С. У звичайних умовах такого результату досягти неможливо.

Регулятор температури

Підвищена температура дозволяє прискорити процес консервування, а також зробити стерилізацію банок, у яких знищуються шкідливі мікроорганізми, плісняві суперечки та бактерії.
Функціонування автоклава можна у вигляді трьох етапів:

  • нагріву;
  • стерилізації;
  • остигання.

Принцип роботи пристрою залежить від його типу. Виділяється два основних різновиди водяних автоклавів:

Автоклав, що вимагає попереднього накачування тиску. Всередину бака заливається вода та нагрівається приблизно до 60-градусного рівня. Далі потрібно помістити до нього заздалегідь підготовлені банки із продуктовими заготовками. Наступним кроком є ​​закриття кришки автоклава, щоб створити герметичність. Всередину тиск нагнітають за допомогою насоса. Потім включається нагрів і температура доводиться до потрібного за рецептом показника. Тривалість готування залежить від типу продукту та конкретного рецепту. М'ясні та рибні консерви, як правило, готуються довше, ніж овочеві чи фруктові. Коли необхідний час витримано, нагрівання вимикається, а автоклаву дають охолонути природним чином. На завершення спускають тиск та зливають рідину.
Автоклав, що не вимагає переднакачування тиску.Експлуатація пристрою такого типу набагато простіша, оскільки немає необхідності самостійного нагнітання тиску. Підготовлені банки поміщають усередину пристрою та заливають холодною водою так, щоб до краю бака залишалося кілька сантиметрів. За наявності касет необхідно стежити, щоб кришка верхньої касети була повністю у воді. Далі потрібно увімкнути нагрівання. За допомогою вбудованих датчиків потрібно контролювати температуру та тиск. Після закінчення часу, відведеного за рецептом на приготування страви, достатньо вимкнути пристрій та дочекатися, коли воно охолоне.
З остиглого автоклава виймають готові консерви і прибирають у льох чи інше прохолодне місце, де вони можуть зберігатися протягом тривалого часу. Зазвичай консерви, приготовані в автоклаві, залишаються придатними для харчування від 2-3 до 10 років. Важливо стежити, щоб усі інгредієнти, використані у рецепті, не псувалися протягом багато часу.

Як підготувати банки та продукти
Для приготування домашніх консервів необхідно вибирати виключно якісні продукти, без пошкоджень, частин, що зіпсувалися. Перед початком приготування варто ретельно промити банки. Краще використати скляну тару.
Ємності заповнюються відповідно до рецептури, потім герметично закупорюються кришками. Закочують їх кришками із металу. Для автоклавного консервування окремо стерилізувати баночки не потрібно. Щоб домашні консерви мали хороші смакові якості, рекомендується використовувати свіжу продукцію від надійних виробників.Як завантажувати банки в автоклав
Закочені банки виставляються на спеціальні грати внизу пристрою. Перевага автоклаву – можна зробити одразу кілька рівнів із банками. Причому ставити верхні ряди заготовок можна на кришку нижнього ряду.
Якщо конструкція пристрою має на увазі наявність притискних касет, то банки слід поміщати, дотримуючись інструкції, доданої виробником до автоклава. Кожен ряд повинен складатися з баночок одного розміру та висоти. Кришки теж слід використовувати однакові. В іншому випадку притискна касета може не спрацювати, через що кришки будуть зірвані.
Наступним кроком є ​​заливання води всередину автоклаву. Не варто заповнювати пристрій до краю, рекомендується залишити вільне місце (5-7 см). Заливати воду в автоклав потрібно так що покрити баночки на 1-2 див.

Приготування консервів в автоклаві
Алгоритм консервування наступний:

Щільно закрити кришку пристрою і переконатися, що кільце ущільнювача на місці. Щоб уникнути ризику перекосу кришки, гайки слід закручувати по черзі перехрестям.
За відсутності притискних касет, які відповідають за компенсацію відмінностей тиску в банках та автоклаві, необхідно закачати повітря в бак через ніпель за допомогою насоса. Зупинитись необхідно, коли манометр відобразить рівень тиску в одну атмосферу. Попереднє накачування позбавляє виникнення сильної різниці тиску

під час нагрівання пристрою. Крім того, процедура допомагає визначити, герметично закритий автоклав чи ні. За наявності спеціальних притискних касет можна пропустити цей крок і не здійснювати переднакачування.
Запустити нагрівання пристрою. Крім температури, паралельно збільшуватиметься внутрішній тиск.
Виходячи з особливостей рецепту, нагрівати автоклав потрібно до 110-120 градусів, щоб позбавитися бактерій та інших мікроорганізмів. Для м'ясних страв час приготування сягає приблизно години. Консерви з овочів готуватимуться лише 15-20 хвилин. Температура при цьому має бути такою самою. Для приготування грибів потрібно від 40 до 50 хв. при 110 °С. Також слід розуміти, що для нагрівання автоклава до необхідного рівня потрібно кілька годин.
Якщо уважно слідувати рецептурі та заводським інструкціям від виробника, то жодних труднощів в експлуатації автоклава не виникне. Обслуговувати автоклав теж потрібно правильно, щоб прилад залишався справним багато років.

Як завершити стерилізацію в автоклаві
Коли час, відведений у рецепті, спливає, необхідно плавно знижувати тиск у пристрої. Для цього поступово зменшується температура автоклавування. Апарат повинен остудитись приблизно до 30 градусів за Цельсієм. Потім можна через ніпель знизити тиск усередині установки.
Не можна допускати різкого нагрівання або охолодження, а також стрибків тиску. Інакше баночки можуть розгерметизуватися та розкритися. Перед відкриттям кришки автоклава рекомендується провернути клапан, що скидає тиск, ще раз. Це дозволить переконатися, що тиск усередині та зовні на одному рівні.Якщо все гаразд, можна сміливо знімати кришку і діставати простерилізовані банки.
Процес приготування консервованих страв займає середньому 3 години. Щоб спростити собі завдання, можна розпочати приготування в пообідній час. Тоді до вечора консерви приготуються, потім можна відключити нагрівання і залишити автоклав остигати природним чином до ранку.

Які існують режими стерилізації
Перед готуванням потрібно обов'язково вивчити інструкцію із застосування пристрою та вибрати рецепт, за яким готуватимуться консерви. В автоклаві можна робити:

тушонку з риби чи м'яса;
овочеві та фруктові маринади;
варення та ін.
Якщо ви хочете купити побутовий автоклав, то в асортиментній лінійці компанії «Дачник» представлений величезний вибір моделей з різними технічними характеристиками, габаритами, місткістю, потужністю тощо. Тому ви завжди можете знайти ту модель, яка оптимально підійде за параметрами. Також у нас представлені моделі промислових автоклавів для консервування, виготовлення продуктів тривалого зберігання у великих масштабах.
Наша компанія спеціалізується на виробництві та реалізації виробів з металів, переважно нержавіючої сталі. В асортименті, крім автоклавів, ви знайдете самогонні апарати, сироварні, водогрійні титани, коптильні та багато іншого. Всі пристрої унікальні і мають максимально високу якість.
Доставка замовлень здійснюється по всій Україні, тому замовити покупку можна практично у будь-який населений пункт країни. За потреби можна безкоштовно проконсультуватися зі спеціалістом компанії.Для цього телефонуйте (095) 719-99-75 або (068) 043-26-46. Також для уточнення інформації надсилайте запит на електронну пошту, вказану у розділі «Контакти».

  • Читайте також:
  • Режими роботи в автоклаві
  • Що таке автоклав
  • Гідравлічні випробування автоклаву
  • Як користуватися автоклавом
  • Як вибрати автоклав

Поділіться з друзями