Кошик
191 відгук

Що краще - або бензопила ланцюгова електропила

Що краще - або бензопила ланцюгова електропила

Що краще - або бензопила ланцюгова електропила

Серед інструментів для деревообробки ланцюгові пилки — одні з найпоширеніших. Це визначається їх продуктивністю, компактністю, порівняно низькою вартістю витратних частин. Практично з деревом взаємодіє тільки нескінченна ланцюг зубчаста, ресурс якої досить високий, а з обслуговування потрібна лише періодична заточка.

Є два різновиди ланцюгових пив — бензинові та електричні. Перші призводять в рух пиляльний ланцюг за допомогою двотактного бензинового двигуна повітряного охолодження потужністю 1,5 – 5 кВт, другі — електродвигуна потужністю до 2,5 кВт. Якщо порівняти витрати палива та електроенергії, то у бензинових та електропил грошові витрати на розпилювання 1 м3 матеріалу будуть приблизно однаковими.

Але визначати, що краще бензопила або електропила, необхідно виходячи з комплексу характеристик, а не тільки вартості пального або електроенергії. Витрати на купівлю, обслуговування, ергономіка, ремонтопридатність і комфортність експлуатації — не менш важливі фактори, що впливають на вибір.

Конструкційні особливості електричних і ланцюгових бензинових пив

Пристрій бензопили

Базовим вузлом бензопили є високооборотний двигун (12 – 14 000 оборотів в хвилину), об'ємом 40 – 60 см3. Особливістю такого двигуна є те, що бензин марки А92 або АІ95 змішується зі спеціальним маслом безпосередньо перед заправкою бака. Якщо заправити бензопилу чистим бензином — двигун вийде з ладу через кілька секунд після запуску.

З двигуном сблокированы:

  • відцентрова муфта зчеплення;
  • ведуча зірочка;
  • шина;
  • масляний насос змащення ланцюга;
  • гальма.

Запускається двигун ручним стартером (шнуром). Рукоятка бензопили оснащена антивібраційним механізмом і спеціальної інерційної захистом при заклинюванні пиляльного ланцюга її може сильно відкинути назад, існує реальна можливість травмування пильщика. Захисна дуга при контакті з рукою оператора миттєво зупиняє двигун і виключає можливість нанесення ушкоджень обертається ланцюгом.

Ланцюги для пилок застосовуються декількох видів, для їх вибору найбільш часто використовується класифікація по кроку — відстані між нижніми зубами, що входять в зачеплення з провідною зірочкою.

Товщина ланцюга знаходиться в діапазоні 1,3 – 1,6 мм. Для побутових і напівпрофесійних пив досить ланцюги товщиною до 1,45 мм, для професійних, які використовуються при валці лісу необхідні ланцюги товщиною 1,5 – 1,6 мм.

Пристрій ланцюгової електропили

Різальна гарнітура електропили по влаштуванню аналогічна бензоріжучої. Але в электропиле, як правило, відсутня муфта зчеплення, замість цього передбачена кнопка плавного пуску. У багатьох випадках цього недостатньо — режим роботи на холостому ходу, коли мотор працює, але ланцюг не рухається, більш зручний і безпечний.

По потужності двигуна електропили значно поступаються бензиновим максимальна потужність не перевищує 2,5 кВт. Спроби створення більш потужних електропил не увінчалися успіхом — різко збільшується маса двигуна і витрату електроенергії, що відбивається як на зручності інструменту, так і на його вартості.

Захисна дуга, в більшості випадків, є на кожній электропиле і працює за тим же принципом, що і на бензиновій. Масляний насос теж присутня — часто на електропили встановлюються насоси тієї ж моделі, що і на бензопилах. Вони забезпечують мастило ланцюга і шини на будь-яких режимах роботи. Інтенсивність подачі масла залежить від обертів ланцюга.

Варто зауважити, що тут прихована одна з основних помилок користувачів електропил. Якщо в бензопили масло заливається в бак насоса при кожній заправці паливом, то при експлуатації бензопили про це часто забувають. Це призводить до швидкого зносу пильної гарнітури і частій заміні ланцюгів і шин.

Побутує помилкова думка, що на електропили ланцюг і шина зношуються швидше внаслідок низьких оборотів. Якщо вчасно заливати масло, то ресурс пильної гарнітури однаковий в обох випадках. Від величини оборотів залежить тільки продуктивність.

 

Різниця в потужності, продуктивності, пильної гарнітури і ціною

Потужність і продуктивність

Як вже згадувалося, потужність двигунів електропил рідко перевищує 2,5 кВт, а у бензопил вона може досягати 5 – 6 кВт. Але навіть електропила в 2,5 кВт не може порівнятися у продуктивності з бензиновою аналогічної потужності. Справа в тому, що електропила при середньому навантаженні може працювати безперервно протягом 40 хвилин, після чого її необхідно вимкнути хвилин на 20, щоб мотор охолодився.

У бензопил такої проблеми немає, якщо не брати до уваги дешеві інструменти побутового рівня. Напівпрофесійні і промислові таких зупинок не вимагають та можуть працювати по 8 годин в день практично без зупинки. Час на заправку паливом і маслом в рахунок не йде — на цю операцію йде кілька хвилин. Варто врахувати і те, що в електропили масло заливається теж.

Обертів ланцюга бензопили вище, ніж електричної на 25 – 30%. Відповідно, настільки ж зростає продуктивність. Враховуючи можливість швидкого пересування оператора з бензопилою по будівельному майданчику або уздовж дошки або колоди, що у електропили ускладнене наявністю кабелю, продуктивність зростає ще більше. Якщо порівняти бензопилу і електропилу однакової потужності, то продуктивність бензинової декілька вище.

Різальна гарнітура

Оснащені електричні і бензинові пилки однаковою пильної гарнітури, з ланцюгами однакового кроку і профілю зуба. Але довжина шини, а, відповідно, і кількість зубів на ланцюгу, відрізняються. Бензопили комплектуються шинами довжиною від 35 см до 1 м, в залежності від потужності двигуна. Електропили обладнані шинами не більше 0,5 – 0,6 м.

Але цей параметр не настільки важливий, як може здатися. Коректно порівнювати тільки пили однієї потужності, а у бензопил з двигунами 2,4 – 3 кВт рідко зустрічається шина довше 0,5 м. Так, що за цим параметром інструменти приблизно рівні. На лісорозробках, де потрібні пилки з метровими шинами, електропили не працюють, тому і порівнювати їх не варто.

Ціна

При виборі бензопили і електропили ціна відіграє визначальну роль. Набагато важливіше експлуатаційні властивості. Але якщо взяти напівпрофесійні пили, (порівнянної потужності 1,5 і 1,8 кВт), то ціна електропили майже на 40% нижче бензинової.

Складність обслуговування та використання

Підготовка до роботи та обслуговування

Електропили зручніше при підготовці до роботи. Досить встановити пильний гарнітуру, залити масло і включити вилку в розетку. При цьому більшість якісних електропил оснащені быстрозажимными пристроями, що дозволяють підтягнути ланцюг або замінити його за кілька хвилин.

У бензопил з цим складніше — напівпрофесійні і професійні пили обладнуються традиційними затискачами на гайках, що без ключа не розібрати. А підтяжка ланцюга проводиться за допомогою викрутки або спеціального шестигранного ключа. Це займає трохи більше часу, але і тримаються налаштування гарантовано міцно.

Підготовка паливної суміші для бензопили займає кілька хвилин — спеціальні ємності з градуюванням дозволяють змішати бензин і масло в заданій пропорції в будь-якій кількості. Як правило, однієї заправки бака вистачає на 40 – 50 хвилин роботи. Приготувавши вранці 2 -3 літри палива, ви будете забезпечені ним на цілий робочий день. Заготовлювати суміш запас, на кілька днів не слід, при тривалому зберіганні її властивості погіршуються.

Комфорт використання

Електрична пила не вимагає паливної суміші. Для початку пиляння досить вставити вилку в розетку і натиснути на кнопку.

Однак якщо бензопили відмінно збалансовані і тримати їх в руках дуже зручно, то з електропили справа складніша. Крім того, що досить відчутно заважає кабель, вони ще й виробляються в двох різновидах розташування двигуна — поздовжні і поперечні.

Поздовжні пили відрізняються розташуванням осі обертання вала двигуна вздовж напрямку шини. Вони відрізняються невеликою шириною, але досить довгі. Хоча вони і відмінно збалансовані, але наявність кабелю обмежує їх рухливість.

Поперечні пилки короткі, але виступає в ліву сторону корпус двигуна порушує баланс і вимагає від оператора певних зусиль по утриманню шини в лінії різу. Невелике зусилля, але при тривалій роботі збільшує рівень втоми. Незручності від кабелю в таких пилах відчуваються менше

Безпека

За рівнем безпеки бензопили випереджають електричні завдяки відсутності електрокабелю, на який доводиться постійно звертати увагу. У сиру і дощову погоду експлуатувати електропили не можна, як і в сирих приміщеннях.

Щодо можливого травмування ріжучою частиною — пили абсолютно ідентичні, отримати травму можна тільки при грубому порушенні правил експлуатації.

В кінцевому підсумку, визначити що краще електро або бензопила досить складно. Все залежить від конкретних завдань і умов експлуатації. Якщо судити по поширеності і популярності інструментів, то обидві різновиди ланцюгових пив мають право на життя і відмінно справляються зі своїми завданнями. Важливо тільки купувати якісний інструмент, а не дешеві підробки.

Придатність застосування ланцюгових електричних і бензинових пив в різних умовах

Визначити, яка пила краще електро або бензо, можна тільки виходячи з завдань, які їй доведеться виконувати. При використанні ланцюгової пили в домашніх умовах, коли потрібно перепиляти кілька колод чи зробити заготовки з дощок, то обидва варіанти приблизно однакові по зручності використання та продуктивності.
Але от якщо доведеться спиляти дерево в саду або розчистити живопліт, то бензопила набагато зручніше. Вона мобільна, легка і працює при будь-якій погоді. Радіус використання електропили обмежений довжиною електрокабеля. У дощову погоду або навіть при рясній росі користуватися нею небезпечно.

При работе внутри помещений пальму первенства следует отдать электропиле, если работа производится в пределах одной –двух комнат. Отсутствие выхлопных газов — весомое преимущество, как и уровень шума. Если звук от работы электропилы редко превышает 75 дБ, то бензипила даже на холостом ходу «выдает» более 80, а при работе — до 100 – 105. На улице это вполне допустимо, но в замкнутом пространстве очень дискомфортно как для пильщика, так и для окружающих его людей.

Подавляющее большинство электрических цепных пил делается для бытового применения. Основное их предназначение - это работа на садово-дачном участке при небольших объемах работ, а также при строительстве и плотницких работах. 


Для частого и продолжительного использования предназначены бензопилы. Они способны работать продолжительное время практически в любых условиях.

Итоговое сравнение цепных электрических и бензиновых пил
 

     
 Бензопила  Цепная электропила
 1 mesto
9 oc
 2 mesto
8 oc
 
 
Мощность двигателя, кВт (л. с.)  1,3 - 1,5 (1,7 - 6,8)  -
Потребляемая мощность, кВт - 1,6 - 2,2
Вес, кг 4,0 - 7,5 3,5 - 6,0
Длина шины, см 30 - 100 30 - 45
Тормоз цепи yes yes
Конструкция Более сложная Менш складна
Підготовка до роботи Складна для новачків Менш складна
Робота в лісі Відмінно підходять Не підходять
Робота на будівельних майданчиках і складах Залежить від умов Відмінно підходять
Робота на дачі Відмінно підходять Відмінно підходять
Робота в невеликих приміщеннях Не підходять Відмінно підходять
Обслуговування Більш складне Менш складне
Довговічність Залежить від якості інструменту і правильної експлуатації. Залежить від якості інструменту і правильної експлуатації.
 
Інші статті